przejdź do Sochaczew.pl
127946 odwiedzin
Kropla wody na wagę złota

 

 

Tytułowe stwierdzenie nie jest przesadą. Blisko miliard ludzi na świecie ma problem z dostępem do zdrowej, bezpiecznej wody. Według raportów UNESCO wciąż kurczą się zasoby wody, która można wykorzystywać w celach konsumpcyjnych. Jeśli więc nie zaczniemy jej oszczędzać, to za kilkanaście lat ponad połowa ludności na świecie będzie cierpieć z powodu niedoborów lub wręcz braku tego życiodajnego płynu.

Międzynarodowy konkurs Badacz Wody to projekt, dzięki któremu młodzi ludzie, uczniowie uczą się, jak dbać o wodę, środowisko,  w którym żyjemy. Nie dość tego, sami edukują innych. Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie już po raz drugi zorganizowali Festiwal Wody. Impreza  w formie rodzinnego pikniku jest doskonałą okazją nie tylko do zabawy na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim do pokazania rozmaitych doświadczeń, gdzie w roli głównej występuje właśnie woda. Biologiczne, chemiczne i fizyczne eksperymenty, produkcja papieru czerpanego, wodne zgadywanki i wiele konkursów związanych z wodą – to wszystko cieszyło się powodzeniem wśród dzieci, które w sobotę, 3 czerwca przyszły na teren gimnazjum u zbiegu ulic 1 Maja i Hanki Sawickiej. Nie mogło zabraknąć oczywiście malowania buź czy ramion. Mikroskopy, pod którymi można było obejrzeć pracę mikroorganizmów, czyszczących brudną wodę lub wręcz ścieki.

Wody do picia było dla spragnionych pod dostatkiem, podobnie jak smakowitych ciast i doskonałych jarskich pierogów. Dodajmy, że do  przygotowania ich zużywa się mniej wody, niż do potraw mięsnych.

Podczas sobotniego pilniku można też było porozmawiać z przedstawicielami sochaczewskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Zainteresowania budził tak zwany Azorek, czyli kamera do sprawdzania drożności i prawidłowego przebiegu instalacji  wodociągowych i kanalizacyjnych.

Sochaczewski festiwal organizowany jest w ramach międzynarodowego konkursu Badacz Wody po raz drugi. Z pewnością zachętą do kontynuowania tego przedsięwzięcia jest to, że w ubiegłym roku uczniowie Gimnazjum nr 1 zostali krajowymi laureatami. Nagrodę stanowił  wyjazd na galę do Londynu, gdzie uczestnicy projektu, sochaczewscy gimnazjaliści, reprezentowali Polskę.

A A A
05.06.2017
godz.14:24
 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość